Nejrychleji za posledních osm let rostly v loňském roce spotřebitelské ceny v Česku. Nejvíc podražil alkohol a tabák, lidé si ale připlatili i za ovoce a zeleninu. Letos by zdražování nemělo být tak razantní, přesto se mu nevyhneme.

Průměrná míra inflace v loňském roce dosáhla hodnoty 3,2 procenta, což je nejvíce od roku 2012. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2 procenta a ceny služeb o 2,8 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Nejvyšší byl nárůst cen u alkoholu a tabáku, lidé si připlatili také za bydlení, a to nejen za nájemné, ale také za vodné a stočné. Kvůli koronaviru stouply i ceny ubytování a stravovacích služeb. Z potravin výrazněji podražily ovoce a zelenina, především broskve, nektarinky a jablka.

„Navzdory postupnému zpomalování dynamiky cen potravin v průběhu roku z dubnových 8 % vzrostly jejich ceny za celý loňský rok v průměru o necelých 5 %, a patřily tak mezi hlavní faktory vyšší inflace v roce 2020,“ uvedl na Twitteru hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

V letošním roce ekonomové očekávají mírnější růst cen, než jakého jsme byli svědky v roce uplynulém. „V roce 2010 se Češi dočkají pomalejšího růstu cen než v loňském roce. Navíc díky nižšímu zdanění práce budou mít více peněz v peněženkách. Díky tomu bude v naší zemi narůstat životní úroveň lidí,“ tvrdí hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Podle Křečka lze v roce 2021 očekávat nárůst cen pohonných hmot, které budou zdražovat kvůli zvyšujícím se cenám ropy na světových trzích. „Ušetří však řidiči jezdící na naftu, u které klesla spotřební daň o jednu korunu na litr,“ dodává. Hlouběji do kapsy naopak budou muset sáhnout kuřáci, spotřební daň u tabáku se totiž dál zvyšuje.

Ekonomové odhadují, že v letošním roce by měly podražit automobily, více zaplatíme také za vodu nebo teplo. V některých městech plánují zvýšit ceny za svoz odpadu, výpadek financí ve veřejné dopravě pak na některých místech chtějí vyřešit zdražením jízdenek.