Jedna jízdenka platná ve všech vlacích – taková by měla být už od neděle realita na českých železnicích. Stát spouští novinku OneTicket, kterou na vybraných tratích testoval od poloviny června. V prosinci začne fungovat na železnicích po celém Česku.

Cestování vlakem bude už od neděle jednodušší. Startuje tzv. Systém jednotného tarifu, který zavádí jednu jízdenku pro všechny vlaky. „Jde o jednotný jízdní doklad pro využití přepravních služeb, neboli jízdenku pro celou jízdu s různými přepravci formou pevných cen,“ vysvětluje tiskový mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Jednotný tarif by podle něj měl cestujícím přinést pohodlnější cestování, aniž by si museli při přestupu do vlaku jiného dopravce kupovat další jízdenku. Novinka začne platit v neděli 13. prosince spolu se změnou jízdních řádů. Jednotná jízdenka bude platit v každém vlaku, který objednávají kraje či ministerstvo dopravy. „Cestující si i nadále budou moci koupit jiné doklady, například akční nabídky dopravce nebo jízdenky podle krajských integrovaných systémů,“ doplňuje Žurovec.

Jízdenku bude možné koupit jak na pokladnách, tak prostřednictvím mobilní aplikace OneTicket. Ta funguje už nyní, využívat ji ale zatím mohou jen cestující na dvou trasách v Ústeckém kraji, na kterých od června funguje zkušební provoz.

Lidé budou mít možnost vybrat si kromě jednotlivých jízdenek také traťové jízdenky s platností až 90 dní nebo síťovou jízdenku, která jim zaručí neomezené cestování po celé republice po dobu až jednoho roku. Cena jízdenky se odvíjí podle projetých kilometrů, a to bez ohledu na dopravce.

Studenti a důchodci mohou na jednotnou jízdenku uplatnit všechny slevy, které jim garantuje stát. Naopak komerční slevy jednotlivých společností, např. IN25 Českých drah, s jednotným lístkem kombinovat nelze.

S OneTicketem bude možné cestovat také v povinně místenkových vlacích, místenku si ale budete muset přesto koupit. „Cena místenky začíná na 0 Kč a určuje ji vždy přímo dopravce, který také rozhoduje o přesných podmínkách její výměny či vrácení,“ upozorňuje firma Cendis, která systém jednotné jízdenky zajišťuje.