Česko na konci prosince přešlo do pátého stupně protiepidemického systému. To znamenalo například opětovné zavření některých obchodů, restaurací, lyžařských vleků nebo prodloužení zákazu vycházení. Přísné restrikce budou platit minimálně do 22. ledna. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného ale nařízení české vlády v boji s koronavirem nejsou ničím výjimečné. Jak tedy vypadá situace u našich sousedů?

V České republice od 27. prosince platí pátý – přísnější – stupeň protiepidemického systému PES. Lidé tak nesmějí vycházet mezi 21. a 5. hodinou, pohybovat se mohou ve skupinách maximálně dvou osob. Zavřeny jsou restaurace, hospody a bary, v provozu může být pouze výdejní okénko.

Otevřeny jsou pouze potraviny, lékárny či drogérie. Do obchodu může v jednu chvíli vejít pouze jedna osoba na 15 metrů čtverečních plochy. Nutné je také dodržování dvoumetrových rozestupů. Ostatní provozovny, včetně služeb, jsou uzavřeny.

Do školy chodí pouze žáci prvních a druhých tříd, ostatní ročníky se vzdělávají distančně. Totéž platí pro studenty středních, vyšších odborných a vysokých škol. Pro vysokoškoláky platí výjimka při psaní zkoušek. Mateřské školy fungují bez omezení.

Opatření se významně dotýkají také kultury. U divadel platí zákaz diváků, muzea, galerie a památky musejí mít zavřeno. U bohoslužeb platí povinnost jen sedících účastníků s odstupem dvou metrů v jedné řadě a maximálně do deseti procent kapacity. Povoleny jsou pouze profesionální sportovní soutěže bez diváků, amatérské soutěže jsou zakázány. Zůstávají uzavřené vnitřní sportoviště pro individuální sporty, sportovat je možné pouze venku do dvou osob.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády představil, jaká opatření platí ve vybraných zemích v Evropě. Podle Blatného nejsou restrikce v Česku nijak výjimečné.

Německo

U našich západních sousedů platí omezení volného pohybu v regionech, kde je vysoký počet nakažených covidem-19. Lidé se v takovém případě nemohou pohybovat dále než 15 kilometrů od svého bydliště. Výjimkou je cesta do práce nebo k lékaři.

Uzavřeny jsou veškeré restaurace, možné jsou pouze výdejní okénka. Stejně jako v Česku nejsou v provozu obchody. Otevřeno mají pouze potraviny, trhy s potravinami, lékárny, drogérie, optiky, čerpací stanice, autodílny, prodejny cyklistických potřeb, banky a pošty, v provozu zůstává také velkoobchod.

Do konce ledna budou v Německu uzavřeny všechny školy, včetně mateřských. Zároveň platí zákaz všech kulturních akcí, o bohoslužbách rozhodují církve. Mimo provoz jsou sportoviště, posilovny i bazény, profesionální sportovní soutěže se mohou konat bez diváků.

Rakousko

Také v Rakousku nemohou být otevřeny provozovny stravování, prodávat mohou pouze přes výdejní okénka. Uzavřeny jsou rovněž obchody, mimo prodejen se základními potřebami. Do 15. ledna probíhá výuka distanční formou. Pro děti pracujících rodičů zůstávají otevřeny mateřské školy, pro tento případ nechala vláda v provozu také vybrané základní školy. Středoškoláci pak mohou do školy pouze v případě nutných testů a zkoušek. Rakušané se musejí obejít bez sportovišť, posiloven a bazénů. Profesionální soutěže probíhají bez diváků.

Slovensko

Na Slovensku platí úplný zákaz vycházení. Výjimku mají cesty do práce, zdravotnických zařízení, lékáren, na testy na koronavirus, k výdejním místům internetových obchodů či do banky. Povolen je i pobyt v přírodě, individuální sporty, dále sňatky, křty i pohřby.

Stejně jako v mnoha jiných zemích jsou uzavřeny restaurace. Povolen je pouze prodej přes výdejní okénko. Prodejny jsou uzavřeny stejně jako v Česku, nakoupit je tak možné pouze základní potřeby. Mateřské školy mohou fungovat pouze pro děti rodičů pracujících v kritické infrastruktuře a pro děti rodičů, jejichž povaha práce jim nedovoluje pracovat z domova. Výuka ostatních žáků a studentů probíhá distančně.

V zemi platí zákaz všech kulturních akcí, uzavřena jsou sportoviště, posilovny a bazény. Profesionální soutěže mohou probíhat bez diváků.

Polsko

Distanční výuka probíhá také v Polsku. V provozu zůstávají mateřské školy, ostatní školská zařízení jsou uzavřena. To se týká také sportovišť, posiloven a bazénů, profesionální sportovní soutěže probíhají bez diváků. V zemi rovněž platí zákaz všech kulturních akcí, uzavřeny jsou všechny kulturních institucí, kromě knihoven. V nich platí omezení počtu návštěvníků. Nejméně do 17. Ledna Polsko uzavřelo hotely a většinu obchodů v nákupních centrech.