Mnoho lidí se bez knih nedokáže představit život. Berou si je tak i na dovolenou, aby jen tak neleželi na pláži. Ostatně i na českých chatách a chalupách se kromě sekání trávy dá i relaxovat. Americký miliardář a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates proto prozradil, které knihy byste v létě rozhodně přečíst.

Gates na svých sociálních sítích uvedl seznam pěti knížek, které jej inspirovaly a donutily ho se zamyslet. „Když dočtu nějakou knihu a rozhoduji se, co budu číst dál, obvykle to nemá žádný klíč. Jindy si přečtu skvělou knihu a pak si jich přečtu několik o stejném tématu,“ prozradil známý miliardář. Ten dá někdy i na obyčejné doporučení lidí, kterých si váží a respektuje je.

V poslední době se jeho četba zaměřuje na jediné téma, a to vztah mezi lidstvem a přírodou. „Možná je to proto, že nás všechny postihla pandemie koronaviru. Možná je to proto, že jsem letos strávil tolik času debatováním o tom, co musíme udělat, abychom se vyhnuli klimatické katastrofě,“ doplnil Gates.

S tím souvisí i Billův výběr knížek na léto. Ten zahrnuje pohled na vědce pokoušející se napravit škody na planetě způsobené lidmi, obranu těla před mikroskopickými útočníky či paměti Baracka Obamy z dob jeho funkčního období jako amerického prezidenta.

Lights Out: Pride, Delusion, and the Fall of General Electric od Thomase Gryta a Teda Manna

Jak mohla tak velká a úspěšná firma jako GE zklamat? Nad touto otázkou si Bill Gates dlouho lámal hlavu, teprve až kniha Lights Out mu poskytla odpovědi na otázky, které sám nedokázal pochopit. Neotřelý pohled na chyby a špatné kroky, které vedení GE učinilo. Pokud jste v jakékoli vedoucí pozici, ať už ve firmě nebo neziskové organizaci, měli byste si tuto knihu přečíst.

Under a White Sky: The Nature of the Future od Elizabeth Kolbertové

Kniha o lidech, kteří se snaží řešit problémy způsobené lidmi, kteří se snažili řešit problémy. Touto nekonvenční větou popisuje své dílo sama Kolbertová. „Píše o mnohých způsobech, kterými lidstvo zasahuje do přírody, včetně genetického a geoinženýrství, tedy o dvou tématech, která mě zajímají, vysvětlil Gates.

Země zaslíbená od Baracka Obamy

Billa Gatese vždy zajímaly knihy amerických prezidentů a zvláště ta Baracka Obamy jej zasáhla snad nejvíce. Jeho paměti pojednávají o jeho začátcích coby prezidenta Spojených států, včetně zabití Usámy bin Ládina v roce 2011. „Prezident Obama je neobvykle upřímný ohledně svých zkušeností v Bílém domě, včetně toho, jak izolovaný je člověk v takové pozici. Je to fascinující pohled na řízení státu v těžkých dobách,“ popisuje knihu slavný miliardář.

Stromy znamenají svět od Richarda Powerse

Podle Gatese jde o jeden z nejneobvyklejších románů, která za dlouhá léta četl. Kniha sleduje životy devíti lidí a zkoumá jejich spojení se stromy. „I přesto, že kniha má docela extrémní pohled na potřebu chránit lesy, byl jsem dojat vášní každé postavy a dočetl jsem ji s touhou vědět o stromech víc,“ prozradil Bill.

An Elegant Defense: The Extraordinary New Science of the Immune System: A Tale in Four Lives od Matta Richtela

Richtel napsal svou knihu před koronavirovou pandemií, ale právě proto je cenným čtením, které pomůže pochopit, jak zastavit covid-19. „Zaměřuje se na čtyři pacienty, kteří se s virem perou každý jinak. Jejich příběhy přinášejí velmi zajímavý pohled na imunologii,“ dodal Gates.