Pokud se chcete stát boháčem a nevíte jak na to, neexistuje jistě lepší učitel než někdo, kdo vlastní soukromý ostrov na Fidži s rozlohou přes dva miliony metrů čtverečních, píše slavný americký časopis Forbes. Řeč je o Tonym Robbinsovi (61), který je pravděpodobně nejslavnějším koučem a motivátorem.

Robbins začínal od nuly a postupně si přišel na majetek v hodnotě pětiset milionů dolarů, tedy přes 10 miliard korun. „Vyrůstal jsem v chudé rodině, doma byly vždy velké hádky kvůli penězům. To mě hnalo kupředu, abych byl schopen zaopatřit svou rodinu,“ tvrdí Tony.

To však nestačilo. Začal si proto uvědomovat, že je důležité mít vytvořenou strategii. „Úspěch zanechává stopy. Uvědomil jsem si, že si musím vypracovat fungující strategii a držet se ji,“ prozradil.

Chcete vědět, jak zbohatnout? Tady je Tonyho strategie:

  1. Nastavte si správně mysl

„Vlastnit firmu a vytvářet bohatství je metaforou života,“ říká Robbins. Správný poměr vytrvalosti a zručnosti je pro úspěch nevyhnutelný. Pokud však podnikáte dostatečně dlouho, možná si začnete klást otázku, zda je dosahování zisku dostatečným cílem.

„Žádná suma peněz z vás nikdy neudělá opravdového boháče. Tajemstvím skutečného bohatství je vděčnost. Pokud si uvědomíte, že už máte potřebné zdroje na to, aby se váš sen o finanční svobodě stal realitou, díváte se na svět jinak. Děláte jiná rozhodnutí a děláte věci, které vám opravdu pomůžou kráčet cestou k bohatství, po kterém toužíte,“ doplnil.

  1. Na cestě za bohatstvím musíte pracovat

Je samozřejmostí, že na to, abyste se stali boháčem, musíte tvrdě pracovat. Ale důležitější než tvrdá práce je pracovat šikovně. Musíte si stanovit cíle, které jsou specifické, měřitelné, dosažitelné, realistické a v rámci určitého časového rámce.

„My lidé potřebujeme cítit, že na konci naší práce je nějaký cíl, díky kterému se budeme cítit naplněni a šťastni. Jsou však všechny vytyčené cíle stejné? Výsledky, kterých dosahujete anebo nedosahujete, v konečném důsledku poukazují na kvalitu cílů, které si stanovujete,“ tvrdí Tony. Takže ano, pracujte tvrdě, ale vytyčte si rozumné cíle.

  1. Chraňte své peníze

„Mnozí z nás se zaměřují na vydělávání peněz,“ uvedl Robbins. „Ale ti nejúspěšnější investoři na planetě jsou posednutí tím, aby o ně nepřišli,“ pokračuje. Důležitou částí bohatnutí je udržet si to, co jste získali. To znamená rozumně utrácet peníze a investovat. Nedovolte emocím rozhodovat o vašich penězích. Naučte se emoce kontrolovat a zpracujte své priority do realizovatelného rozpočtu, žijte skromněji a sledujte své výdaje, za které zodpovídáte.

  1. Riskujte rozumně

„I přesto, že nic takového, jako výnos bez rizika neexistuje, každý šikovný finančník na světě vám řekne, abyste si vybrali takové investice, u kterých riziko odpovídá výnosu,“ prozradil Robbins, který však není jediný, kdo si to myslí.

Frank Song je bývalý investiční bankéř z Wall Street. Po odchodu z nejslavnější burzy na světě vybudoval mezinárodní obchodní konglomerát, jehož hodnota se pohybuje v osmimístných číslech. Je důvěrným strategickým poradcem pro podniky, politiky i jednotlivce.

„Tohle je jeden z nejdůležitějších konceptů, jak zbohatnout,“ tvrdí bývalý bankéř. „Dělejte koncentrované sázky, které přináší pozitivní výnosy upravené o riziko a mají velkou rezervu vůči negativním dopadům,“ pokračuje Song.

Koncentrované sázky jsou důležité, protože je matematicky jednodušší vyznat se v investování do pěti prozkoumaných investic, než investovat do stovek věcí, kterým sotva rozumíte.

„Diverzifikace není vždy váš přítel,“ varuje Song. Pozitivní výnosy s ohledem na riziko jsou důležité, protože většina lidí se soustředí na to, kolik peněz může vydělat a ne na to, o kolik by mohli přijít.

  1. Počítejte s tím, že někdy selžete

Selhání je součástí cesty k bohatství. „Když jsem měl pětadvacet let a žil jsem v Kalifornii, jednoho dne jsem potkal ženu, která řídila Rolls Royce. Řekla mi, že její manžel vlastní firmu, která investuje do levných emisí. Zeptal jsem se jí, zda má nějaké investiční tipy, jak zbohatnout. Dal jsem na její radu a peníze vložil právě do těch emisí. O všechno jsem přišel,“ vzpomíná Robbins.

„Nikdy se nespoléhejte na štěstí ani na jednotlivce,“ tvrdí Mark Leong, šéf a spoluzakladatel singapurské společnosti. Firma se zabývá na vzdělávání v oblasti výživy a pomáhá lidem hubnout. „Zjistil jsem, že vytváření systému pomáhá vytvářet standardy a konzistenci a může minimalizovat riziko selhání,“ vysvětluje. Podle něj ale nejdříve musíte udělat pár chyb, abyste mohli najít tu nejlepší cestu.

  1. Nepřestávejte se učit

„Neustálé zlepšování se znamená neustále se snažit být nejlepším, jakým můžete být,“ tvrdí Robbins. To podle něj znamená kultivovat své myšlení.

„Naše bohatství přímo souvisí s tím, kolik toho víme,“ přidává Leong. „Hodně čtěte, učte se od lidí, kteří udělali chyby, zúčastňujte se kurzů o podnikání, abyste porozuměli použitým systémům a přístupům. Já se věnuji každý den tři hodiny samovzdělávání,“ uzavírá.

  1. Nechejte vaše peníze pracovat

„Když si vytváříte rozpočet, důležité je šetření peněz a dosahování dobrého zisku. Skutečná strategie na vybudování bohatství ale vyžaduje investování,“ tvrdí Tony. Je důležité se v tomto procesu neustále vzdělávat, abyste mohli rozumně budovat vaše bohatství. Naučit se rozumně investovat je nevyhnutelné, pokud chcete posunout vaše příjmy na vyšší úroveň.

  1. Minimalizujte své daně

Špatná anebo žádná daňová strategie vám může nahlodat vaše příjmy. „Jsme naučeni zaměřovat se na návratnost. Ale není důležité kolik vyděláte, ale kolik vám zůstane,“ popisuje Robbins.

Pokud vaše portfolio není daňově elektivní, je možné, že vám nezůstává tolik, kolik by mělo. „Daňová efektivnost je nejrychlejší způsob, jak se stát finančně nezávislým,“ upozorňuje Tony.

  1. Investujte do mentoringu

Robbins tvrdí, že mít skvělého mentora je pro podnikatele klíčové, pokud se chtějí naučit, jak zbohatnout. „Můj první učitel byl muž jménem Jim Rohn, chlapec z farmy a účetní, který se prosadil jako motivační řečník a spisovatel. Čtyřicet let organizoval semináře po celé zemi, když slavil jednatřicáté narozeniny, byl z něj milionář a autor sedmnácti knih,“ vzpomíná.

„Poprvé jsem viděl Jima mluvit, když jsem měl sedmnáct let. Představil mi nový způsob myšlení. Naučil mě, že pokud chci, aby se něco změnilo, tak se musím změnit já. Pokud chci věci zlepšit, musím se zlepšit. Tajemství života je podle něj pracovat na sobě tvrději, než na práci nebo čemkoli jiném. Jim mě naučil, že až když se budu snažit být sám co nejlepší, budu opravnu mít co nabídnout ostatním. A to dělá můj život z velké části smysluplným,“ vysvětluje Robbins.

  1. Buďte vděční

„Když jsem byl dítě, peníze u nás doma byly vždy zdrojem stresu. V mých jedenácti letech, na Den díkůvzdání, se stalo něco, co změnilo můj život. Jako obvykle jsme doma neměli žádné jídlo a mí rodiče po sobě křičeli. Slyšel jsem někoho klepat na dveře a když jsem otevře, stál tam muž s velkými taškami plných jídla. Nemohl jsem tomu uvěřit,“ vypráví Tony.

Blahobyt je způsob myšlení, ne suma peněz. Pěstujte v sobě vděčnost za věci, které máte a vše navíc vám pak bude připadat jako bonus. „Cesta k budování bohatství se vyvinula ze starého paradigmatu k nové víře v naši schopnost zlepšit život druhých,“ tvrdí Alok Appadurai, šéf a zakladatel platformy UpliftMillions.com. Ta pomáhá menším podnikatelům růst a stát se řediteli společností, které mění životy lidí.

„Dravý kapitalismus je na ústupu a nastává nová éra zaměřená na dopad na lidské životy,“ pokračuje Alok, jehož společnosti dosud pomohla půl milionu lidem v nouzi. „Proudění bohatství zvyšuje rychlost oběhu peněz směrem k našemu kolektivnímu růstu. Když dáváte peníze druhým, vysíláte do vesmíru signál, že by přes vás mělo proudit bohatství,“ vysvětluje Appadurai.

Je to jasný vzkaz. Pokud chcete vědět, jak zbohatnout, začněte tím, že se zaměříte na to, kdy a kolik peněz utrácíte na základě emocí, jaký máte postoj k penězům a jak je získáváte.

Nastavte si rozpočet v rámci vašich možností a vytvořte způsob smýšlení, který zahrnuje vděčnost, mentoring, učení a někdy i selhání. A následně budete možní i vy sedět na pláži na Fidži a popíjet koktejl.