Na fotbalové stadiony v Česku se mohou vrátit fanoušci. Ministerstvo zdravotnictví souhlasilo, aby kluby mohly zaplnit hlediště z deseti procent. Udělení výjimky se však nesetkalo pouze s nadšením. Kritici nerozumí tomu, proč mohou přijít fanoušci na stadion, ale všechny děti se nemohou vrátit do škol. Na nesmyslnost upozorňuje například rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Ta dokonce požádala brněnské fotbalové kluby o zapůjčení stadionu pro přednášky.

Do kapacity deseti procent se kromě diváků počítají i pořadatelé, zástupci médií a další osoby zajišťující organizaci utkání. Vstup mají povolen pouze dlouhodobí partneři klubu, mezi které je možné zařadit také držitele permanentních vstupenek. Podmínkou účasti na zápasech však bude používání respirátoru či podobně účinné ochrany úst a nosu.

Diváci zároveň musí při vstupu předložit negativní PCR nebo antigenní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin. Alternativou je pak potvrzení o prodělání nemoci v posledních 90 dnech nebo certifikát o dokončeném očkování.

„Několikrát v minulosti jsme deklarovali, že návrat fanoušků na stadiony je pro nás největší prioritou. Ligová fotbalová asociace byla a je neustále ve velmi úzkém kontaktu s Ministerstvem zdravotnictví. Naše snažení nyní dospělo k pozitivnímu výsledku a v rámci pilotní studie dojde k alespoň částečné účasti diváků na tribunách. Jsem rád, že nás Ministerstvo zdravotnictví vyslyšelo a LFA udělá společně s kluby maximum, aby prostředí stadionů bylo co nejbezpečnější,“ řekl Dušan Svoboda z Ligové fotbalové asociace, která v Česku řídí profesionální soutěže.

„Věřím, že pro závěrečnou fázi sezóny půjde o příjemné zpestření v obou profesionálních soutěžích a že fanoušci budou ochotni za cenu dlouho vytouženého návratu na fotbal akceptovat i několik nutných podmínek, jako je povinné testování, respirátory nebo rozestupy,“ doplnil Svoboda.

Kritika rozvolnění opatření na fotbalových stadionech však na sebe nenechala dlouho čekat. Fotbal mám opravdu rád, ale tomu, proč mohou přijít fanoušci na stadion (v omezeném počtu), ale nemohou se vrátit všechny děti do škol, nerozumím. Pro nás je návrat dětí do škol a na sportoviště jednoznačná priorita a budeme i nadále usilovat o to, aby se to stalo co nejdříve,“ reagoval například šéf opozičních občanských demokratů Petr Fiala.

„Vláda není schopna dále bezpečně zajistit náběh výuky ve školách, neumí jasně říci to, za jakých podmínek se můžeme nechat ostříhat, ale víme že budeme moci na fotbal. Neschopnost vlády, změny pravidel během dne, je obrázek této vlády, bohužel pro nás a především pro naše děti!vzkázal na Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

Nespokojenost se ozývá také z vysokých škol.Já, rektorka Mendelovy univerzity se ptám, nezapůjčíte nám FC Zbrojovka Brno nebo SK Líšeň stadion, abychom na něm mohli mít přednášky pro studenty? Kapacitu 10 procent bohatě splníme!“ napsala na sociální síti Danuše Nerudová.