Celosvětová epidemie koronaviru zahraničním dovoleným moc nepřeje. Nezbývá však než věřit, že příští rok už bude vše zase jako dřív. Společnost Lonely Planet, která je významným vydavatelem cestovních průvodců, sestavila žebříček nejlepších destinací pro rok 2022. Podívejte se na 10 zemí, 10 měst a 10 regionů, které podle autorů prostě musíte navštívit.

TOP 10 ZEMÍ

  1. Egypt

Jeden ze sedmi divů světa najdete v Egyptě. Pyramidy jsou skvělým důkazem vyspělé civilizace, která sever Afriky kdysi obývala. Nemyslete si ale, že jsou tyto staré stavby nuda. I přes to, že jsou na světě již přes čtyři a půl tisíce let, každý rok se o nich dozvídáme nové věci. Například šedesát tři metrů vysoká pyramida v Dozeru byla zpřístupněná veřejnosti minulý rok.

  1. Malawi

I přesto, že se jedná o jednu z menších afrických zemí, stojí rozhodně za návštěvu. Hlavním důvodem je i menší množství turistů, se kterými se nemusíte mačkat například kolem jezera Malawi, devátého největšího jezera na světě. Navíc i zde si užijete atrakcí, které můžete znát z okolních zemí, jako je safari. Můžete pozorovat slony, paviány, hrochy i další divoká zvířata přímo v jejich přirozeném prostředí, a to vše za zlomek ceny.

Adobe Stock

Jezero Malawi | FOTO: Adobe Stock

  1. Nepál

Když se řekne Nepál, většina lidí si vybaví Mount Everest. Tato himalájská země toho však nabízí mnohem víc. V odlehlé oblasti Mustang (což se dá přeložit jako „úrodná rovina“) můžete prozkoumat vysokou poušť, setkat se s místními obyvateli a pochutnat si na nepálských specialitách, jako je káva s jačím máslem a typické knedlíčky kothey momos – napůl smažené a napůl uvařené v páře.

  1. Omán

Fjordy kupodivu nenajdete jen v Norsku, ale trochu nečekaně i v Ománu. V Musandamu poblíž Hormuzského průlivu dosahují hory výšky až dvou kilometrů, a tak společně s pobřežím poskytují velkolepé výhledy. Na hranicích mezi Jemenem, Saudskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty se nalézá rozlehlá poušť, která si o návštěvu přímo říká.

Adobe Stock

Krásné fjordy v ománském Musandamu | FOTO: Adobe Stock

  1. Anguilla

Technicky se nejedná o samostatnou zemi, nýbrž o zámořské území Velké Británie. Nádherný karibský ostrov ale za návštěvu rozhodně stojí. Upoutá nádhernou přírodou, korálovými útesy i tropickým podnebím.

  1. Slovinsko

Něco mezi Balkánem, středomořím a Alpami. Tak by šlo popsat Slovinsko. Díky malé rozloze jej lze prozkoumat skrz na skrz velmi snadno. Ať už navštívíte jezero Bled či rušné hlavní město Lublaň, nudit se nebudete. A pokud jde o jídlo – nabízí hned sedm restaurací oceněných michelinským průvodcem.

  1. Belize

Toužíte prozkoumat mayské ruiny, plavat v úžasně modrých vodách a kochat se divokou přírodou? Tak to přesně nabízí Belize. Do seznamu světového dědictví UNESCO se dostal i okouzlující bariérový útes. A co víc – úředním jazykem je angličtina, takže domluva s místními by neměla být problém.

Adobe Stock

Belize nabízí pitoreskní pohledy | FOTO: Adobe Stock

  1. Mauricius

Uprostřed indického oceánu asi devět set kilometrů od Madagaskaru se nachází doslova ráj na zemi. Kromě nepřehlédnutelně krásné přírody nabízí i řadu sportovních aktivit. Nachází se zde celá řada golfových hřišť, užijete si zde také nespočet vodních sportů a množství horských tras. Pokud vám ani to nebude stačit, můžete navštívit i jednu z nejlepších botanických zahrad. Letovisko nabízí také množství luxusních hotelů, skvělé plážové bary a bohatý noční život. A jen tak pro zajímavost – Mauricius nabízí i jedny z nejstarších koňských dostihů.

  1. Norsko

Norsko se pravidelně umisťuje na předních příčkách nejšťastnějších zemí světa. Nejen proto stojí za návštěvu. Chcete-li nasměrovat poklidnou energii přímo na sebe, jeďte do Bøkeskogen, nejsevernějšího bukového lesa na světě. Vzhledem k tomu, že je vzdálený jen dvě hodiny od Osla, můžete zažít ruch velkoměsta i klid přírody v jednom dni.

  1. Cookovy ostrovy

Hlavní město Rarotong je branou do jedněch z nejkrásnějších míst planety. Skupina patnácti ostrovů v jižním Pacifiku vám poskytne vodní sporty, možnost šnorchlování, potápění či rybaření. A za zmínku stojí také pohled na domorodou maorskou komunitu ve vesnici Te Vara Nui.

Adobe Stock

Cookovy ostrovy | FOTO: Adobe Stock

TOP 10 REGIONŮ

1. Westfjords, Island
2. Západní Virginie, USA
3. Xishuangbanna, Čína
4. Kent’s Heritage Coast, Spojené království
5. Portoriko, USA 6. Shikoku, Japonsko
7. Poušť Atacama, Chile
8. The Scenic Rim, Austrálie
9. Vancouver Island, Kanada
10. Burgundsko, Francie

TOP 10 MĚST
1. Auckland, Nový Zéland
2. Taipei, Tchaj-wan
3. Freiburg, Německo
4. Atlanta, USA
5. Lagos, Nigérie
6. Nikósie/Lefkosie, Kypr
7. Dublin, Irsko
8. Merida, Mexiko
9. Florencie, Itálie
10. Gyeongju, Jižní Korea