Britskou monarchii a potažmo celý svět zasáhla minulý pátek 9. dubna smutná zpráva. Princ Filip byl nedílnou součástí Velké Británie a královské rodiny, se svou chotí královnou Alžbětou II. prožili v manželství dlouhých 74 let. V sobotu 17. dubna proběhne poslední rozloučení se zesnulým vévodou z Edinburghu.

Kvůli aktuálně platným protiepidemickým opatřením, na samotný pohřeb dorazí pouhých 30 hostů, prozradil Buckinghamský palác i s dalšími informacemi. Podle nich se například posledního rozloučení nebude smět zúčastnit veřejnost, nebudou vystaveny ani princovy ostatky. Celá událost se obejde i bez původně dlouhodobě plánovaného průvodu Londýnem a Windsorem.

Rakev s vévodou doprovodí jeho syn princ Charles a vnoučata princ William s princem Harrym, mezi kterými od útěku mladšího bratra do Ameriky nepanují dobré vztahy. Královna kvůli vzájemné roztržce rozhodla, že nepůjdou vedle sebe a dosadila mezi ně jejich bratrance Petera Phillipse.

Alžběta II. bude mít po celou dobu na svém obličeji roušku, dokonce i venku. Na samotném obřadu bude sedět v kapli sv. Jiří sama a průvodu se nezúčastní.

Odhaduje se, že pohřeb bude trvat asi 50 minut, poté bude podle posledního přání zesnulého prince tělo pohřbeno do rodinné hrobky. Říká se, že vévoda nechtěl dělat kolem svého pohřbu přílišný rozruch.

Namísto 800 hostů jich bude jen 30

Královská rodina je velmi rozsáhlá, za normálních okolností by byly přizvány všechny generace všech rodových větví. Příbuzní královny, a především prince Filipa – tedy nějaký 800 lidí. Současná situace to však nedovolila a Alžběta II. musela učinit těžká rozhodnutí. Dala si ale velký pozor na to, aby byly zastoupeny všechny rodové větve.

Smutečního obřadu se tak kromě královny zúčastní například sestra prince Charlese princezna Anna s mužem Timothym Laurencem se synem Peterem Philipsem a dcerou Zarou Tindallovou a jejím manželem a bývalým ragbistou Mikem Tindallem. Dále Charlesovi bratři princ Andrew a princ Edward s chotí Sophií, dcerou Louise a synem Jamesem.

Cesta průvodu z hradu do kaple sv. Jiří

Google Maps / yookee.

Plán posledního rozloučení s princem Filipem | FOTO: Google Maps / yookee.

V soukromé kapli uvnitř Windsorského hradu spočine v sobotu 17. dubna rakev s ostatky prince Filipa do začátku samotného obřadu.

V 15:40 našeho času bude rakev přesunuta do přistaveného pohřebního Land Roveru navrhnutého samotným vévodou z Edinburghu.

O pět minut později vyrazí skromný průvod smutečních hostí lemovaných armádou. V patách jim bude nejužší rodina až na samotnou královnu, která bude čekat v kapli sv. Jiří.

Ve 15:53 dorazí procesí k západním schodům kaple sv. Jiří. Rakev vynesou ke dveřím a zde počká na minutu ticha, která začne v 16:00.

Bez vojenských uniforem

Aby královna ušetřila trable princi Harrymu, zakázala své rodině mít na sobě vojenské uniformy i přesto, že sám Filip byl hrdým vojákem. Musel by na sobě mít totiž pouhý oblek, zatímco jeho bratr i otec by měli uniformy, i když v minulosti sám v britské armádě působil.

Filipovo poslední přání

Vévoda z Edinburghu si přál, aby na jeho posledním rozloučení zazněl námořní bojový pokřik. Vévoda také požádal trubače královského námořnictva o zahrání tzv. action stations. Tedy oznámení pro námořníky, aby se nachystaly na své pozice do útoku.

Pohřebák na míru a podle vlastních představ

Princ Filip miloval britský Land Rover. Říká se, že při debatách s královnou o svém pohřbu tvrdil, že chce, aby jeho rakev vezl vůz právě této značky. Vévodovy ostatky tak poveze speciálně upravený model Defender TD5 130.

Filip si svůj vlastní pohřební vůz nechal navrhnout na míru. Sám se aktivně účastnil jeho navrhování – nechal jej opatřit vojenskou zelenou barvou a navrhl zadní část, která ponese rakev.

Tvorba tohoto speciálního vozu trvala neuvěřitelných 16 let. Spolupráci s automobilkou zahájil ve svých 82 letech v roce 2003, poslední úpravy pak provedl v roce 2019.

České televizní stanice nezahálí, nabídnou speciální pořady

Nejen přímý přenos smutečního obřadu, ale i doprovodný komentář a pohled na královský dvůr si české televize nenechají ujít. Zpravodajská ČT24 nabídne v 15:30 živé vysílání z Windsorského hradu. O deset minut dříve vás na televizi Nova přivítá Lucie Borhyová s Reyem Korantengem, kteří budou pohřeb sledovat a komentovat s významnými hosty.

Nejvíce svého vysílacího času si kvůli královské rodině a především zesnulému princi Filipovi ukrojí zpravodajský kanál CNN Prima News. Už ve 14:00 nabídne komentáře exkluzivních hostů k průběhu obřadu. V 15:30 začne přímý přenos posledního rozloučení. V 17:00 a 18:35 na něj naváží vzpomínkové pořady o princi Filipovi – kdo byl a jak ovlivnil britskou monarchii?