Bývalá ruská špionka, která prošla stejně náročným vojenským výcvikem jako současný šéf Kremlu, varovala před chováním Vladimira Putina. Podle ní se nezastaví před ničím, aby válku na Ukrajině vyhrál. Případný neúspěch by poškodil jeho pověst, řekla.

Sedmatřicetiletá Aliia Roza se narodila v Sovětském svazu a už jako teenagerka se stala ruskou špionkou, píše web deníku New York Post s odkazem na Jam Press. V roce 2004, v době své první oficiální mise, se zamilovala do svého cíle. Ten se možná až ironicky rovněž jmenoval Vladimir.

„Ve svém prvním úkolu jsem musela předstírat, že jsem prostitutka, aby mě pustili do klubu. Musela jsem svést vůdce zločineckého gangu, který do země dodával drogy,“ popsala.

Spolupracovníci Vladimira brzy odhalili, že je špionka. „Odvlekli mě do auta, vysadili mě v lese a začali mě bít. Před zabitím mě zachránil Vladimir,“ svěřila se s děsivým příběhem.

Vladimir později zemřel a Aliia se následně zamilovala do ruského oligarchy, kterého si v roce 2006 vzala. Její neuvěřitelný život však nabral šílený smět ve chvíli, kdy byl její manžel uvězněn a následně za mřížemi zemřel.

Aliia Roza / se souhlasem

Aliia Roza | FOTO: Aliia Roza / se souhlasem

Aliia utekla z Moskvy se svým malým synem a už se do Ruska nikdy nevrátila. Aktuálně žije v americkém Los Angeles a pracuje v oblasti PR a komunikace. Často je možné ji zahlédnout ve společnosti bohatých a slavných lidí.

Nedávno se vyjádřila k válce na Ukrajině. „Byla jsem vycvičená ve stejném vojenském programu jako Putin a naučila jsem se, jak zůstat klidná a chladnokrevná i ve velmi stresujících situacích. Putin je zvyklý vždy vyhrávat. Nemůže se stáhnout a prohrát tuto válku, protože by to poškodilo jeho pověst,“ myslí si bývalá špionka. „Bude pokračovat až do konce,“ varovala.

Podle ní je Putinovým cílem získat nad Ukrajinou a postavit do čela země nového lídra, která nahradí Volodymyra Zelenského. „Putinova strategie je zřejmá. Nedovolit, aby NATO umístilo na Ukrajině rakety a zbraně. On udělá vše proto, aby dosáhl svého cíle. Nečekal však, že se Ukrajinci budou bránit a budou mít podporu celého světa,“ prohlásila.

Zároveň dodala, že starší Rusové Putinovu invazi na Ukrajinu podporují, mnozí mladí vojáci se však cítí demoralizovaní. „Mluvím s rodinou a přáteli každý den a říkají, že Rusové nad 45 let následují Putinův režim, protože se bojí,“ vysvětlila.

„Ruští vojáci většinou nejsou ti, kteří se mohou rozhodnout, zda do války půjdou, nebo ne. Přijde rozkaz a oni ho musí dodržet,“ uzavřela bývalá špionka.