Poslední adventní víkend je za námi a nejhezčí svátky v roce se nezadržitelně blíží. Pokud patříte k těm, kteří chtějí mít domácnost jako ze škatulky, velký vánoční úklid už máte nejspíše za sebou. Jak ale udržet pořádek i přes svátky, kdy na nás číhají různé nehody, a neztrácet úklidem zbytečně moc času? Královna čistoty a spisovatelka Lynsey Crombie prozradila deníku The Sun pár tipů.

KOŠ NA DÁRKY, KRABICE NA ODPADKY

Lynsey radí, abyste všem, na které čeká pod stromečkem nějaký ten dárek, připravili speciální koš. „Vždycky dám každému koš na jejich dárky. Předejde se tak chaosu několika hromádek a ztracených dárků v kupě roztrhaného balícího papíru,“ vysvětluje Lynsey.

Dobrým způsobem, jak předejít hromadě smetí, je přichystat si na něj krabici. Aby vám u stromečku nestrašila, klidně ji otevřenou vyzdobte nevyužitým balícím papírem. „Pak všechny své blízké požádejte, aby dárkový papír vhazovali přímo do krabice, jakmile dárky rozbalí. Pak je můžete rovnou vynést a vyhodit do kontejneru na papír,“ dodává královna čistoty.

MĚJTE PŘIPRAVENÝ VĚTŠÍ KUS CHLEBA

Pozvete-li si i přes epidemickou situaci domů hosty, nejspíše nebudete na suchu. Při popíjení vína či šampaňského se snadno v zápalu emocí stane, že někdo z vás omylem rozbije nějakou tu skleničku.

Než abyste vytahovali vysavač, a to dokonce i v nočních hodinách, vezměte do ruky krajíc chleba. Větší kousky vysbírejte opatrně rukou, ty menší se pak přilepí na chleba, když s ním „vytřete“ podlahu. Chleba pak vyhodíte a je po problému.

Připravte si také papírové kuchyňské utěrky. Když náhodou něco vylijete, stačí jen lehce utřít a je sucho.

ROZLUČTE SE S VODNÍMI SKVRNAMI NA SKLENIČKÁCH

Adobe Stock

Ilustrační foto | FOTO: Adobe Stock

Spousta z nás používá na Vánoce a případně i jiné svátky jiné nádobí, než po zbytek roku. Málokdo z nás by ale chtěl, aby na svátečních talířích nebo skleničkách po babičce byly vidět skvrny od vody.

Nejjednodušší cesta je nechat nádobí napařit nad směsí horké vody a octa. Nemějte strach, zápach a chuť kyseliny octové se velmi rychle ztratí. Vyleštěte je pomocí utěrky a položte na stůl.

NA ŠPINAVÉ NÁDOBÍ SÁČEK S ČAJEM

Znáte to, po štědrovečerní večeři hodíte špinavé talíře do dřezu a hurá na dárky. Nádobí počká. Jenže kdo se chce druhý den drhnout se zaschlou špínou?

Ke špinavému nádobí hoďte do dřezu pytlík s čajem a zalijte teplou vodou. Čaj obsahuje totiž třísloviny, které se jako čistící prostředky používají už několik set let. Mastnota a špína vyplave na hladinu. Pak už jen stačí opláchnout. Obejdete se tak bez zbytečných chemikálií.

CO SE ZÁPACHEM V LEDNICI?

Adobe Stock

Ilustrační foto | FOTO: Adobe Stock

Jestli jste navařili dopředu, nebo vám jídlo zbylo, nejspíš se jeho zápach začal šířit chladničkou. Zbavit se jej ale není nic složitého. Do malé misky nasypejte jedlou sodu a vložte ji do lednice někam dozadu.

Podobně poslouží i mletá káva nebo ovesná kaše. I ty pohltí nepříjemné pachy. Zbytky pomerančové nebo citronové kůry zase vhoďte do koše na odpadky.

PĚNA NA HOLENÍ NA ŠPINAVÝ KOBEREC

Vylitou omáčku nebo červené víno na koberci skvěle vyčistí pěna na holení. Značka a cena je jedno, i ta nejlevnější to zvládne bravurně. Pokud nemáte doma chlapa a tedy ani pěnu na holení, smíchejte přípravek na nádobí s octem a studenou vodou.

Adobe Stock

Ilustrační foto | FOTO: Adobe Stock