Jiřina Bohdalová oslaví 3. května své devadesáté narozeniny. Krásné životní jubileum nejpopulárnější herečky připomene hned několik televizních pořadů. Den před svými narozeninami se objeví například ve speciálním vydání pořadu Máme rádi Česko. V něm mimo jiné prozradí, jakou slavnou roli přebrala kolegyni Jiřině Jiráskové i jak zasahovala do scénáře filmové komedie Světáci.

Dvacet let se ve filmových archivech prášilo na film Ucho, v němž Jiřina Bohdalová excelovala se svým tehdejším mužem Radoslavem Brzobohatým. Snímek, který natočil režisér Karel Kachyňa v roce 1970, směl mít premiéru až v roce 1990. Pár měsíců po převratu a osm let po rozvodu. Přestože film natočili v témže roce, kdy se brali, úlohu hádajícího se manželského páru Anny a Ludvíka sehráli věrně. Přitom nechybělo moc a v roli Anny mohla stát po boku Radoslava Brzobohatého jiná Jiřina. Jirásková.

„Na Ucho jsme dělali zkoušky. To bylo poprvé a naposledy, kdy jsem dělala zkoušku na nějakou roli. Moc jsem ji chtěla. Ve Vinohradském divadle jsme byly spolu s Jiřinou Jiráskovou. Přišla jsem k ní do šatny a koukám, že tam měla scénář Ucha. Povídám jí: Ty děláš zkoušku na Ucho? A ona, že jo. Tak povídám, že jsem ten scénář dostala taky. Na to řekla: Ty budeš dělat zkoušku na Annu? Tak v tom případě já ne, protože ty jsi Anna! To udělá málokterá herečka,“ vzpomíná Jiřina Bohdalová.

Svoji kolegyni a kamarádku Jiřinu Jiráskovou vzpomněla Jiřinka i v souvislosti s natáčením filmu Světáci. Jejich nejslavnější scénka u stolu původně nebyla, na svědomí ji má Bohdalka.

„Scénu u stolu jsme točili hned první filmovací den. V hotelu Jalta. Přivezli tam takovou pohovku, na které jsme seděly my s Jiřinou a na rohu stolu seděla Janžurka na židli. Jak jsme s Jiřinou zasedly, nebyly jsme za stolem skoro vidět, a Janžurka vypadala jako stožár. Mně to nedalo, řekla jsem jí: Sedni si. A ona řekla, že sedí. Otočila jsem se na Jiřinu a řekla: Ona sedí. Režisér Podskalský mi řekl: Jiřino, za tohle máš korunu! Dával za nápady korunu. Několik korun jsem tam takhle vydělala. I Jiřině Jiráskové jsem dala fór; hlášku: Nebojíte se, že vám s tou roztomilou věcičkou uteču?“ prozradila Bohdalová.

Speciální vydání zábavného pořadu ponese název Máme rádi Jiřinu. Autorem televizní narozeninové oslavy Jiřiny Bohdalové je moderátor Libor Bouček, kterého s ní pojí přátelství i vzájemný respekt.

se souhlasem FTV Prima

Jiřina Bohdalová se svými kolegy v primáckém pořadu Máme rádi Česko | FOTO: se souhlasem FTV Prima

„Těžko hledám adekvátní přívlastky, navzdory bohatství našeho jazyka mám pocit, že mi v tuhle chvíli superlativy nestačí. Jiřinka je zkrátka obdivuhodná. Můj obdiv má mnoho let, snad od chvíle, kdy jsem ji začal vnímat. Cítím vděk za to, že mám možnost být v její blízkosti, a snad mohu říct, že naše náklonnost je vzájemná. Pochopitelně mi udělalo radost, že Jiřinka s mým nápadem adaptovat pořad Máme rádi Česko, ve kterém už několikrát soutěžila, do její televizní narozeninové oslavy nadšeně souhlasila. Vytvořila neopakovatelnou atmosféru, snažili jsme se ji překvapovat, a ona překvapila nás. Ale jsem rád, že nám dovolila něco, co povolí málokomu – dojmout ji. Měl jsem možnost vidět ji během jediného večera šťastnou, překvapenou i dojatou,“ řekl moderátor pořadu Libor Bouček.

Boučkova slova potvrdila i sama oslavenkyně. „Držela jsem se, ale dostali mě. Já nemám moc ráda překvapení, ale kluci mi tady přichystali tolik hezkých chvil, až mě to dojalo. Připomněli mi, co jsem už dávno zapomněla. Překvapilo mě, co jsem toho natočila,“ přiznala po natáčení Jiřina Bohdalová, která na řadu vědomostních otázek o sobě samé skutečně neznala správnou odpověď. I tak téměř tříhodinové natáčení ustála s elegancí a grácií. „Všechny pobavila ještě před natáčením, když do studia odmítla židli s tím, že přece není stará. A v tom má sakra pravdu,“ prozradil Bouček.