Podnikatelé mohou od pondělní deváté hodiny ranní žádat o podporu z programu COVID Nepokryté náklady. Peníze si mohou nárokovat ti, kteří za leden až březen letošního roku zaznamenali propad obratu alespoň o padesát procent ve srovnání se stejným obdobím loňského nebo předloňského roku. Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou však nové programy na pomoc podnikatelům fiasko.

Z nového programu COVID Nepokryté náklady mohou podnikatelé získat dotaci 60 procent nákladů. Už před týdnem ministerstvo průmyslu spustilo také dotační titul COVID 2021, kde stát přispívá 500 korun na zaměstnance za den omezení, minimální příspěvek přitom činí 1500 korun. I zde je podmínka padesátiprocentního propadu tržeb.

Programy nahrazují dosavadní dotační tituly COVID nájemné, COVID gastro uzavřené provozovny nebo COVID ubytování. K této nové generaci podpory se řadí ještě změněná podoba kompenzačního bonusu.

„Z hlediska podnikatelů je základním problémem všech těchto nových programů to, že zahrnují poměrně přísnou podmínku zmíněného alespoň padesátiprocentního propadu tržeb. Vzhledem k tomu, že se řada podnikatelů v uplynulém roce snažila s pandemickou situací popasovat, zaznamenala mnohdy propad méně výrazný,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Pokud tak například provozovatel restaurace přešel na prodej přes výdejní okénko, vykazuje často zhruba třetinový propad tržeb. Na peníze z nových programů tak nemá nárok. Naopak jeho konkurent, který provozovnu uzavřel a zůstal doma, nyní pomoc čerpat může.

„Podmínka padesátiprocentního poklesu tržeb je tedy nejen stanovena přísně, ale navíc ještě trestá ty podnikatele, kteří se prokázali jako akceschopnější a dokázali si zákazníky flexibilně získat i ve ztížených podmínkách. Přesně tento typ podnikatelů, akceschopných a flexibilních, je celospolečensky přínosnější než ti jejich kolegové, kteří se se ztíženými podmínkami porvat odmítli,“ vysvětluje ekonom.

Nesmyslnost programů podle Kovandy dokazuje zájem podnikatelů. „Například v případě nového, až tisícikorunového kompenzačního bonusu ministerstvo financí předpokládalo, že si o něj zažádá až 400 tisíc osob. Ve skutečnosti byl zatím tento bonus vyplacen za únor 85 tisícům osob, za březen pak 69 tisícům a za duben zatím ani ne 1500 žadatelům,“ přiblížil ekonom s tím, že když přičteme žádosti o čerpání z programu COVID 2021, stále zdaleka nejsme ani na polovině osob, které měly podle ministerstva financí čerpat nový kompenzační bonus.

„Starý pětisetkorunový bonus přitom v každém z jeho celkem šesti bonusových obdobích dostávalo vyplacený průměrně zhruba 137 tisíc osob. Popularita současné podoby kompenzačního bonusu tak dramaticky zaostává. Lze hovořit o fiasku,“ doplnil Kovanda.