Nejdále jsem byl v Mexiku na Kalifornském poloostrově v Los Cabos, kde jsem měl možnost pískat hvězdy jako Fabio Fognini nebo Juan Martín del Potro, který vyhrál grandslam US Open. Také jsem byl v dnes ne příliš oblíbeném Rusku, pískal jsem v Petrohradu na velkém turnaji. A jinak samozřejmě velké turnaje v Evropě jako LAVER CUP, kde jsem byl na kurtu společně s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem, popisuje v rozhovoru pro yookee.cz Dominik Kolder (23), který je tenisovým rozhodčím. Zároveň stíhá práci v Senátu, studium politologie na Masarykově univerzitě v Brně a aktivity ve své rodné Ostravě. 

Dominiku, co aktuálně studuješ?

Studuju na Masarykově univerzitě. Teď jsem dodělal bakalářské studium politologie a mezinárodních vztahů na Masarykově univerzitě v Brně. Od února studuji – opět na Masarykově univerzitě – navazující magisterské studium politologie se specializací na politický marketing a volební studia.

Tady se musím zeptat proč zrovna Brno?

Říká se, že v Brně je jedna z nejlepších kateder politologie v celé republice. Jsou tam velké kapacity jako například profesor Stanislav Balík, Lubomír Kopeček, nebo političtí marketéři jako Otto Eibl a Miloš Gregor, které známe z televize a z různých jiných rozhovorů. To byl jeden z těch hlavních důvodů, proč jsem si vybral Brno.

Angažuješ se také dost v politice, konkrétně jako člen Občanské demokratické strany. Co tě přivedlo zrovna k ODS?

Bylo by asi zvláštní, kdybych řekl, že jsem měl politické názory už od malička. Ale k politice mě přivedl hlavně můj táta, který jako člen ODS trochu přinesl politiku domů. Navíc můj bratr začal studovat politologii, takže politika byla u nás doma jedno z hlavních témat. Bratr potom pracoval i pro TOP 09 a tím, že jsem to slýchával doma, tak jsem se o politiku začal více zajímat. Tím, jak je naše rodina pravicově založená, tak samozřejmě moje srdce bylo a pořád je na pravém místě. Proto jsem se rozhodl právě pro ODS. A kde jinde než u mě doma v Ostravě.

Jak dlouho už jsi členem ODS?

Od svých osmnácti let.

Předpokládám, že jsi do politické strany vstupoval s nějakým očekáváním a názory. Jak se na to díváš po několika letech?

Ono to je to těžké hodnotit, protože jsem do ODS vstoupil v době, kdy už byl předseda Petr Fiala. To je i důvod, proč jsem do strany vstoupil. Já si ho nesmírně vážím. Mít někoho jako politický vzor je důležité, hlavně pro nás mladé. A jestli to vidíme v nějaké personě, tak je to asi důvod, abychom se o to politiku více zajímali a stali se straníky, případně členy politických stran. To jsem ale asi trochu odběhl od otázky.

Já využiju toho, že si zmínil, aby se mladí zajímali o politiku. Ty si na jednom kongresu ODS kritizoval přístup strany k mladým lidem. Co ti vadilo a jak se na to díváš zpětně?

Já určitě chválím, že si tehdy předseda Petr Fiala té kritiky všiml. Nebyla to kritika jenom moje, ale i dalších několika dalších mladých členů, kteří na tom kongresu v roce 2020 vystoupili a společně se mnou stranu právem zkritizovali. Petr Fiala si toho všiml a pozval nás na osobní schůzku, kde byli i předseda Senátu Miloš Vystrčil, tehdejší místopředsedové Martin Kupka a Martin Baxa, kteří si nás vyslechli. V ten moment jsme viděli zájem ze strany vedení. Pochopili, že je něco špatně. Za ty dva roky udělali velkou spoustu práce, aby se to zlepšilo. Jak v rámci ODS, tak koalice SPOLU. Ono se to potom ukázalo i v rámci kampaně před parlamentními volbami v roce 2021.

V této souvislosti se mi vybaví Dominik Feri, který je obžalován za údajné znásilnění. Byl podle tebe jeho konec v politice velkou ztrátou pro koalici SPOLU?

Nemyslím si, že to byla ztráta. Ostatně hodně lidí nás pochválilo za to, jak jsme se zachovali, respektive jak se zachovala TOP 09. Zareagovali v řádech jednotek hodin, kdy Dominika Feriho vyzvali ke složení mandátu a on se následně vzdal i samotného členství v TOP 09. V ten moment skončila jedna etapa mladého politického talentu, který si za to může pravděpodobně sám. Ačkoliv teď soudit úplně nechci, to musí udělat soudy, ne já.

Ty se angažuješ ve změně zdanění studentů, kteří si přivydělávají například na brigádách. Tedy, aby byla navýšena částka, ze které nemusejí odvádět patnáctiprocentní daň z příjmu ani odvody na zdravotní a sociální pojištění. Dnes mají studenti tuto výhodu pouze v případě, že si vydělají maximálně 10 tisíc korun měsíčně, ty si myslíš, že by to mělo být pětadvacet tisíc. Jak to aktuálně vypadá?

Vláda dnes musí řešit jiné věci, než jsou odvody pro studenty. Uvidíme, co z toho bude. V této chvíli není podle mých informací nic konkrétního nachystané. Budu se ale se senátorem Tomášem Goláněm, se kterým toto téma řeším, opět snažit tlačit na vládní představitele. Doba se rychle mění. Jsme v roce 2023, a to, co je dnes pro studenty nastaveno, není určitě adekvátní a neodpovídá době, ve které žijeme.

Pojďme se posunout do tvé rodné Ostravy. Ty se tam angažuješ v projektu vodotrysku na rybníce v městském obvodu Poruba. Jak tě to napadlo?

Není to můj nápad. Je to projekt architekta Davida Kotka z ostravského Projekt Studia, který zveřejnil vizualizace vodotrysku na sociální síti LinkedIn, kde jsem si toho všiml. S dovolením pana Kotka jsem to v kampani před komunálními volbami publikoval na svých sítích. A tím, že jsem teď členem Komise pro strategické řízení, kde řešíme projekty v rámci Poruby, tak jsem tenhle nápad otevřel, inicioval ho a snažíme se ho realizovat.

Vypadá to, že se to povede realizovat?

Měl jsem řadu jednání jak s místostarostou Janem Dekickým, tak se svazem rybářů. Ze všech jednání mám zatím dobrý pocit, musím říct, že ke mně byli všichni vstřícní. I když některé argumenty proti padly, případně připomínky, aby se vodotrysk posunula na jinou stranu rybníku. Ale zatím jsem optimistický, věřím, že se to povede realizovat v brzké době. Uvidíme ještě, co k tomu řekne Odbor životního prostředí na magistrátu města Ostravy.

Co by to mělo přinést Porubě, případně celé Ostravě?

Hlavně to vypadá krásně, je to estetický prvek. Podobný vodotrysk mají například v Chebu a Teplicích. Jedná se o levnou záležitost, která zároveň pomůže životnímu prostředí. Pomůže rybám, kterým okysličí vodu a v okolí rybníku se zlepší vzduch. Vodotrysk by měl být poháněn fotovoltaikou, takže celý projekt je velice zelený. Jak já rád říkám, ODS je dnes zelenější než Zelení. Doufám, že takové projekty budeme realizovat i nadále nejen v rámci obvodu, ale v rámci celé Ostravy a Moravskoslezského kraje. Věřím, že to bude i takový příklad a možná podpora některým komunálním politikům u nás.

Vidíš nějaké další projekty, které bys chtěl realizovat nebo nějak posunovat? Ať už u sebe v Porubě, nebo třeba v celé Ostravě?

Mám další nápady. Jeden z nich je lavička Václava Havla u nás v obvodu. Tím, že máme u nás gymnázium Olgy Havlové, chtěl bych se s jeho vedením spojit, zda by o to měli zájem. Myslím si, že když jde o gymnázium Olgy Havlové, tak by ten příběh s lavičkou Václava Havla byl velmi silný a emotivní. Byl by to odkaz na našeho prvního prezidenta, který v Porubě nikde – kromě toho gymnázia – není.

Kromě tvého studia a aktivit v Ostravě pracuješ také v Senátu. Co tam konkrétně děláš?

Jsem asistent Senátorského klubu ODS a TOP 09, kde spravuji sociální sítě a jsem zodpovědný za komunikaci celého klubu.

Jak si mám představit náplň té práce? Dojíždíš přímo do Senátu, nebo to děláš na dálku?

Tuhle otázku musím kvůli tomu, že jsem během týdne na několika místech, zodpovídat celkem často. Žiju v Ostravě, studuju v Brně a pracuju v Praze. Ale tím, že komunikaci a sociální sítě může člověk dělat z domu, tak to jde. Pracuji s informacemi, které mi zašle sekretariát našeho klubu, případně hlavní kancelář ODS a TOP 09. Když je jednání Senátu, případně další důležité akce jako byla například schůzka nejvyšších ústavních činitelů s nově zvoleným prezidentem, tak samozřejmě musím být na místě, kde celou situaci sleduji, abych ji mohl komunikovat dál do světa směrem k občanům a médiím.

Ty jsi zmínil nejvyšší ústavní činitele, s kým nejzajímavější ses při své práci potkal?

Byla to slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, se kterou jsem měl tu čest asi dvě minuty krátce pohovořit z očí do očí. Podali jsme si ruce, takže to byl pro mě velmi silný zážitek. Bylo to u příležitosti, kdy od předsedy Senátu Miloše Vystrčila převzala Stříbrnou medaili za mimořádnou péči o pravdu, svobodu, politickou kulturu a vládu práva.

Co bys poradil mladým lidem, kdyby chtěli dělat něco podobného jako ty?

Můžu popsat jen vlastní cestu. Začínal jsem na stážích v Poslanecké sněmovně u poslance Jakuba Jandy. Poté jsem byl na stáži v Senátu u předsedy senátorského klubu Zdeňka Nytry, který si mě pak přetáhl pod svá křídla do mé současné pozice asistenta klubu. Jestli můžu někomu poradit, tak aby se určitě nebáli stát se členy politické strany a zeptali se na možnosti. Ať už přímo poslanců nebo senátorů, případně dalších politiků, kteří jsou na komunální nebo krajské úrovni.

Ty jsi zmínil, že studuješ v Brně, bydlíš v Ostravě a pracuješ v Praze. Pokud vím, tak se do toho všeho ještě věnuješ tenisu. Jak se to dá všechno skloubit?

Je to dobrý time management, kdy mám neustále po ruce svůj kalendář v mobilu. Dokážu si najít čas, kdy můžu chybět ve škole, kdy můžu chybět v Senátu, případně kdy mám něco jiného. A podle toho si volím turnaje, které objíždím. Je jich zhruba sedm až osm do roka, takže to není nic převratného, co by se nedalo stíhat.

Nicméně předpokládám, že být tenisový rozhodčí znamená cestování po celém světě.

Ano.

Kde si byl kvůli tenisu nejdále?

Nejdále jsem byl v Mexiku na Kalifornském poloostrově v Los Cabos, kde jsem měl možnost pískat hvězdy jako Fabio Fognini nebo Juan Martín del Potro, který vyhrál grandslam US Open. Také jsem byl v dnes ne příliš oblíbeném Rusku, pískal jsem v Petrohradu na velkém turnaji. A jinak samozřejmě velké turnaje v Evropě jako LAVER CUP, kde jsem byl na kurtu společně s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem.

Zmínil si Rusko. Jak se díváš na to, jak zareagoval sportovní svět na ruskou agresi na Ukrajině?

Líbil se mi přístup některých svazů, případně federací, které ihned zakázaly činnost ruským sportovcům v rámci jejich soutěží, v rámci jejich disciplín. Ovšem nejsem spokojený s přístupem některých svazů, a to jsou i ty tenisové. Omlouvám se, ale kvůli tomu, že jsem tenisový rozhodčí, nemůžu říkat konkrétní věci ani zmiňovat konkrétní svazy. Nicméně jejich reakce určitě nebyla dostatečná. A to, jak k tomu dnes přistupuje Mezinárodní olympijský výbor, je více než tristní.

Měli by podle tebe startovat ruští sportovci na olympijských hrách?

Ne.